Паразитизм та його поширення
Мета:
Освітня: розширити уявлення про паразитизм як універсальне
екологічне явище живої природи;
Розвивальна: розвивати вміння логічно мислити, проводити аналіз
інформації, робити висновки та формувати навички роботи зі схемами;
Виховна: виховувати розуміння єдності всього живого, тісних зав’язків
між організмами, сприяти формуванню свідомого ставлення до власного здоров'я.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Засоби навчання: підручник, таблиці, презентація,
освітні онлайн сервіси.
Компетентності які формуються в учнів: уміння вчитися, спілкування
державною мовою, комунікативні, здоров’язберігаючі, загальнокультурні.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання,
перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа « Біологічний ланцюжок»
Початкове
питання: Що таке симбіоз?
« Біологічний
ланцюжок» - це інтерактивний метод навчання, під час якого вчитель ставить
запитання учневі, той відповідає й запитує товариша, продовжуючи ланцюжок.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Паразитування –
одна з найдавніших форм співіснування організмів. З грецької мови слово
«паразит» можна перекласти як «нахлібник». Суть паразитизму в тому, що два
генетично різнорідні організми співіснують протягом досить тривалого часу, при
цьому один з організмів є для іншого не тільки місцем існування, але і джерелом
їжі. Із майже півтора мільйона видів тварин близько 60 тис. ведуть паразитичний
спосіб життя, у тому числі, близько 500 видів можуть паразитувати в організмі людини і локалізовуватися в багатьох її
органах. Характерною рисою паразитів є їхня патогенність, тобто, здатність
викликати захворювання. В чому ж полягає відмінність між паразитизмом і
хижацтвом?
( І паразити, і
хижаки розраховують на інший організм за одним або кількома ресурсами, але вони
мають численні відмінності. Хижаки вбивають свою здобич, щоб отримати поживні
речовини та, як правило, вони сильніші за здобич. А паразити,- менші за свого хазяїна, живуть за його рахунок і розмножуються набагато
швидше , ніж у відносинах хижак-здобич).
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя
Паразитизм є
універсальним екологічним явищем живої природи. Характерний для всіх
неклітинних форм життя, прокаріотів, грибів, рослин, тварин.
У природі явище
паразитизму має велику кількість проявів, що уможливлює успішне «співіснування»
різноманітних живих організмів. За місцем паразитування в організмі хазяїна
розрізняють екто- й ендопаразитів.
Ектопаразити –
види, що оселяються на поверхні тіла хазяїна або в його порожнинах, пов’язаних
із зовнішнім середовищем( кліщі, блохи, воші, п'явки).
Ендопаразити
населяють клітини, тканини, внутрішні органи та порожнини тіла хазяїна
(аскарида, печінковий сисун, трипаносома).
Існують інші форми паразитизму.
Облігатний паразитизм – коли один організм
обов’язково розвивається тільки на якомусь одному хазяїні.
Факультативний паразитизм – коли паразит лише інколи
заражає якогось хазяїна( а хазяїв може
бути декілька).
Цікавим випадком паразитизму є надпаразитизм,
за якого хазяїном паразита стає інший паразит, що паразитує на якомусь виді
непаразитичних організмів.
Робота в групах.
( об'єднавшись у групи учні вивчають особливості паразитизму серед різних
груп клітинних організмів та неклітинних форм життя).
Робота І групи:
- з'ясувати особливості паразитизму серед неклітинних форм життя,
приготувати 1-2 слайди прикладів паразитизму.
Робота ІІ групи:
- з’ясувати особливості
паразитизму серед прокаріотів, приготувати 2 слайди прикладів прояву
паразитизму.
Робота ІІІ групи:
- опрацювати особливості паразитизму серед рослин, приготувати 1-2 слайди прикладів
поширення паразитизму.
Робота ІV групи:
- опрацювати інформацію про
особливості паразитизму серед грибів, приготувати 1-2 слайди прикладів
поширення паразитизму.
Робота V групи:
- опрацювати інформацію про
особливості паразитизму серед тварин, приготувати 2 слайди прикладів
поширення паразитизму.
V.
Обговорення роботи в групах та
перегляд презентацій.
Результати роботи в групах:
- особливостями паразитизм неклітинних форм життя є облігатність,
внутрішньоклітинний ендопаразитизм і спрямованість на репродукцію з
використанням можливостей клітин-хазяїв.
- серед прокаріотичних організмів паразитизм поширений у хвороботворних
бактерій, які можуть бути факультативними й облігатними, аеробними і
анаеробними, екто й ендопаразитами.
- найбільшою є кількість паразитичних видів серед одноклітинних
твариноподібних, грибів й членистоногих, найменшою – серед водоростей, а вищі
спорові й хвойні їх взагалі не мають.
VІ.
Узагальнення та систематизація знань.
1) отриману інформацію про поширення паразитизму, їх форми необхідно
відобразити у вигляді « ментальної карти».(Додаток 1)
2) робота з ілюстраціями стор. 55 -56 підручника: визначити систематичну належність та
особливості способу життя наведених паразитичних видів, заповнивши
таблицю.
VІІ. Підсумок уроку.
Вправа « Незакінчене речення»
На сьогоднішньому уроці …
Урок важливий, тому що ….
Я знаю …..
VІІІ. Домашнє завдання.
Прочитати параграф 15, скласти кросворд з ключовим словом «
паразитизм» або 6 тестових питань з
однією відповіддю.
Додаток 1
|
Ментальна карта
Немає коментарів:
Дописати коментар